III Trobada Transnacional Igualtat d'Oportunitats en la creació d'empreses

Vicenç Pardo i Bernat Català, van explicar als assistents la seva experiència com a joves emprenedors. Vicenç Pardo i Bernat Català, fundadors de onsom.com van participar a la trobada que va tenir lloc els dies 26 i 27 d'abril a Eivissa, on van explicar als assistents la seva experiència com a joves emprenedors. Això va ser el que van explicar…
Vicenç Pardo i Bernat Català, van explicar als assistents la seva experiència com a joves emprenedors. Vicenç Pardo i Bernat Català, fundadors de onsom.com van participar a la trobada que va tenir lloc els dies 26 i 27 d'abril a Eivissa, on van explicar als assistents la seva experiència com a joves emprenedors. Això va ser el que van explicar…

BERNAT: La veritat és que quan vam néixer, ni tan sols quan estudiàvem a la Universitat ens hauríem imaginat que avui seríem empresaris. Potser per un escàs foment de la cultura empresarial. Potser perquè teníem altres plans.

VICENÇ: M'hauria agradat ser pilot, però els meus problemes de visió m'ho van impedir. Com que sempre m'ha agradat resoldre problemes lògics així com la informàtica i ciències, em vaig decantar per estudiar Enginyeria Informàtica.

El 2002, gràcies a una beca Erasmus a Salern, la meva manera de veure el món va canviar completament. Aquesta experiència em va donar la possibilitat de conèixer gent i noves llengües estrangeres (italià i francès), així com perdre la por de sortir fora del meu entorn.

El 2003 vaig tornar a Palma, cursava el meu darrer any de carrera i, gràcies a un professor, que avui és un bon amic, que em va oferir una beca a la seva empresa. Vaig veure com dirigia la seva empresa, els seus empleats i els reptes diaris que assumia. Va ser aleshores quan em vaig convèncer que jo disposava de qualitats per muntar la meva empresa i que el meu futur professional no m'ho marcaria una empresa sinó jo mateix.

BERNAT: Abans de muntar l'empresa amb el Vicenç, tenia altres plans. Vaig voler ser diplomàtic perquè volia canviar el món. Estudiava dret i abans de preparar les oposicions em van aconsellar estudiar periodisme. Part d'aquests estudis els vaig fer a la Universitat Catòlica de Lovaina (Bèlgica), on a part de viatjar i divertir-me, vaig participar en alguns cursos i seminaris que també van canviar la meva percepció del món.

El 1999, mentre cursava 3r de Periodisme, Internet es va creuar a la meva vida i vaig començar a treballar com a periodista a World Online i el 2001 em vaig incorporar a les comunitats virtuals d'eresMas. Després, el 2002 vaig assumir la direcció dels fòrums de Wanadoo a Espanya i Amèrica.

VICENÇ: A mitjan 2003 entrem en contacte amb Barcelona Activa i descobrim que el món també es podia canviar des de l'empresa privada. A partir d'aquí intensifiquem les reunions, conversem i plantegem el tema a amics i clients potencials, estudiem i analitzem el mercat i la competència.

BERNAT: Tot això ens va permetre detectar els avantatges i les mancances dels nostres competidors. Alguns dels nostres amics i clients potencials no acabaven d'entendre clarament quines necessitats volia satisfer el nostre projecte. Així doncs i gràcies gràcies a Barcelona Activa , intentem treballar la comunicació de la idea i allò que ens feia diferent a partir de seminaris, cursos, bibliografia…

VICENÇ: El resultat va ser molt positiu. Vam definir la nostra activitat, la sabíem comunicar i els nostres interlocutors l'entenien. Aquesta solidesa ens va permetre evolucionar cap a una idea multidisciplinar d'empresa. Una agència d'Internet que oferiria els productes tradicionals del sector (desenvolupament web i programari) i faria una aposta forta en R+D+i per desenvolupar nous productes i serveis. Perquè amics, a Internet encara queda molt per fer.

BERNAT: Després de meditar-ho molt, el gener del 2004 vam deixar els nostres llocs de treball i vam emprendre una aventura empresarial, onsom.com. Després d'analitzar les diferents formes jurídiques, analitzar pros i contres, a l'abril del 2004 vam decidir constituir una societat limitada, ONSOM SL. Després dels tràmits corresponents i moltes fotocòpies dels nostres DNI, vam iniciar la nostra activitat empresarial al maig de 2004.

VICENÇ: Com la majoria de les microempreses, comencem en una petita habitació. Però el nostre somni era crear una gran empresa. Onsom.com és un projecte a llarg termini. I no cal avergonyir-se'n. Volem ser una gran empresa! En algunes entrevistes ens han preguntat si tenim por que l'empresa no funcioni… I, bé, aquesta és una de les possibilitats. Sempre cal tenir-la present. Les empreses, neixen, creixen o moren. Cada dia cal treballar i innovar per créixer.

BERNAT: Precisament, una altra de les preguntes típiques és com es porta això de ser socis i amics. Fins i tot ens van advertir que podíem arribar a barallar-nos. I és cert, hi ha molts casos d?empreses fundades per amics que al final es trenquen. En el nostre cas, des del principi es va separar allò que era amistat dels negocis. Sempre hem parlat clar. Sempre hem dit què pensem. Als negocis no hi ha espai ni per a la rancúnia, els dubtes, les enveges… És un projecte comú. Un espai on a més de treballar i divertir-se ha de tenir cabuda la discussió. De fet, nosaltres podem discutir moltíssim sobre qualsevol tema de l'empresa i després anar a prendre una cervesa.

VICENÇ: Des del principi vam tenir molta sort, ja que abans d'iniciar la nostra activitat ja teníem tres clients. Però no us enganyeu. Crear lempresa és molt fàcil. Consolidar-la i fer-la créixer és molt dura. Cal treballar i estar convençut. I mai rendir-se. Si creieu en alguna cosa, aposteu per això. Lluiteu! Ningú en aquesta vida us regalarà res. En el nostre cas, tenim la sort de ser dos socis i, a més, amics. Compartim una mateixa visió i ens donem suport l'un a l'altre. I això és fonamental. Als moments durs, s'agraeix que hi hagi algú que et digui, Vicenç, endavant, ho aconseguirem… I viceversa.

BERNAT: Al cap d'uns mesos d'iniciar l'activitat vam anar al banc a demanar diners. Si voleu créixer, contractar gent, avançar, haureu de fer aquest exercici. Així doncs, ens vam reunir amb el director del banc amb què treballàvem i ens ho va denegar perquè va dir que se suposava que si érem empresaris havíem de tenir diners. El món se'ns va venir a sobre. Però no ens rendim. L'endemà vam recórrer diverses entitats bancàries i els vam explicar què fèiem i què necessitàvem per créixer. I van saber entendre'ns.

VICENÇ: Al juny de 2004 ja havíem convençut els nostres amics, diversos clients i l'entitat bancària SA NOSTRA, amb qui treballem des de llavors. Aquest suport financer, que afortunadament mai no ens ha faltat, ens va permetre contractar treballadors i establir convenis de pràctiques remunerades amb la Universitat de les Illes Balears. Així, el gener del 2005 ja érem quatre.

BERNAT: Al setembre de 2005 vam ser admesos al viver d'empreses del Centre Europeu d'Empreses Innovadores de les Illes Balears (CEEI Balears), coincidint amb una ampliació de la línia de crèdit. Això ens va donar un gran impuls a tots els nivells: millora de la imatge corporativa, nous clients, accés a programes i ajuts, però, sobretot, ens va permetre incrementar els nostres esforços en recerca, innovació i desenvolupament.

VICENÇ: Des de llavors, operem a Mallorca, Barcelona, Logronyo, Nantes (França), Milà (Itàlia) i República Dominicana. Aquest coqueteig internacional ens ha animat a presentar-nos al Programa d'Internacionalització d'Empreses (PIPE) de l'Institut de Comerç Exterior d'Espanya (ICEX), en què participem actualment, des del maig del 2006 i durant un període de 24 mesos.

BERNAT: El programa PIPE ha suposat un impacte positiu a la nostra empresa. I suposa un esglaó més en el nostre objectiu de convertir-nos en una gran empresa. És cert que ha implicat un gran esforç personal i material en què encara seguim immersos: adaptació dels productes/serveis als mercats objectiu (Mèxic, Argentina, Xile, França i els Estats Units), reorientació de l'estratègia comercial, contractació d'un responsable de màrqueting i diversos comercials, obertura de delegacions de França i Itàlia, cerca d'agents i distribuïdors a Argentina i Mèxic, etc.

VICENÇ: Com us comentàvem al principi volíem canviar coses. Crèiem i creiem que és possible fer negocis des d´un punt de vista ètic, que és possible ser feliç treballant. Volíem que el nostre equip vingués cada dia content a la feina. I ho hem aconseguit.

BERNAT: A onsom.com no hi ha horaris. Treballem per objectius. Pensem que no tothom rendeix igual ni alhora. Per això hem adoptat el teletreball perquè millora la productivitat, ja que permet un major equilibri entre la vida professional i la personal; i perquè permet ajustar lentorn a treball a cada necessitat. I és flexible temporalment i espacialment.

VICENÇ: El nostre equip humà té perfils professionals i acadèmics absolutament diferents, fet que ens converteix en una empresa multidisciplinar, plural i capaç d'oferir solucions originals pensades per i per als usuaris. A més cada dos mesos realitzem sessions de brainstorming fora de l'oficina on s'exposen i analitzen els projectes actuals, idees futures i es creen grups de treball en què també hi participen col·laboradors externs.

BERNAT: Quan desenvolupeu el vostre pla d'empresa o ja per a qualsevol projecte tingueu en compte que cal treballar i viure. De vegades és difícil. Però tan important és el compte de resultats com gaudir de la vida i cobrar una nòmina a final de mes. D'això, de vegades alguns empresaris se n'obliden. I els bancs també.

VICENÇ: Quan vam elaborar el pla d'empresa, a més de les previsions financeres vam tenir en compte les nostres vides. Per això decidim sol·licitar una línia de crèdit que assegurés les nostres nòmines i totes les despeses corrents de l'empresa independentment dels fluxos de caixa, que, com sabeu, són variables.

BERNAT: I és que, amics i amigues, l'estabilitat personal i econòmica és molt important als negocis. De fet van de la mà. Fa poc vam estar en un fòrum empresarial a Barcelona i un dels gurus d'Internet, Eudald Doménech va suggerir que l'emprenedor hauria de tenir la nòmina assegurada durant els cinc primers anys d'activitat. Emprendre és dur, per tant, no ho fem més difícil. Si tenim un bon pla d'empresa i un pla financer, evitem preocupacions innecessàries.

VICENÇ: L´entorn també és molt important. En el nostre cas, la nostra família ens ha donat suport des de sempre de manera incondicional: econòmicament i emocionalment. L'empresa exigeix grans sacrificis, sobretot al començament. De vegades veiem que els nostres amics o coneguts van de viatge, de vacances, adquireixen cases, cotxes… Tot això ens pot distorsionar la nostra realitat i allunyar-nos del nostre objectiu. Cal seguir, aguantar, sacrificar-se.

BERNAT: Treball i lloc de treball no són sinònims des de fa algun temps. Així ho vam entendre quan vam fundar onsom.com. No es tracta d'una opció més de teletreball sinó de l'aplicació del concepte de supressió d'espais físics fins a les darreres conseqüències. Així, mentre jo resideixo a Mallorca, Vicenç ho fa a París.

VICENÇ: No obstant, estem en contacte diàriament gràcies a programes com Messenger, Skype i una potent Intranet. I ens vam reunir un parell de vegades al mes a França o Espanya. Alguns clients, familiars i amics han trigat a entendre aquesta fórmula de treball. Però el temps ens dóna la raó.

BERNAT: Mentre preparàvem aquesta xerrada hem estat mirant algunes fotos. Quantes fotos! Quins moments! I sembla que va ser ahir. Però han passat 3 anys. Us podríem explicar moltes anècdotes, vivències, situacions… De tot n'hem après. Del bo i del dolent. Hem madurat com a empresaris. I mai, durant tot aquest temps, no hem pensat a abandonar.

Links relacionats:
ORFEUS obcanske sdruzenı zdravotný postizenych

Veure enllaç web | Descarregar pdf

Deixa un comentari

caCatalà
Saltar al contingut